Kopce kretów kojarzą nam się z ciepłymi porami roku, gdy aktywniej spędzamy czas w swoim ogrodzie. Nie jest to widok, który cieszy ogrodników – jednak istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się nieproszonego gościa. A co, jeśli krecie kopce pojawią się w naszym ogrodzie w środku zimy?
Krety europejskie to owadożerne ssaki o silnych, mocnych łapach przystosowanych do kopania podziemnych tuneli. Krety uwielbiają jeść dżdżownice, larwy owadów, kręgowce – ogrody są więc nierzadko dla nich darmową, atrakcyjną spiżarnią. Gdy na naszym terenie pojawią się charakterystyczne kopce – wówczas możemy być pewni, że kret chce pozostać z nami dłużej.
Niestety kret to zwierzę bardzo aktywne – nie zapada więc w zimowy sen. W chłodnych okresach jego ruchliwość się zmniejsza – korzysta głównie z zapasów zimowych, które przygotował sobie wiosną. Czasem jednak jego łepek przebije się na powierzchnię, szczególnie jeśli zima nie jest bardzo mroźna. W tym roku w wielu obszarach Polski krety mocno się uaktywniły.
Środki na kreta
Niezależnie od pory roku, krety mogą mocno irytować ogrodników. Chociaż nie robią wielkich szkód, ich kopce rozwalają wypielęgnowane trawniki, czy równo ułożone grządki. Jak pozbyć się kreta z naszego podwórka?
Kret europejski w naszym kraju objęty jest częściową ochroną gatunkową, tj. nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych, czy obiektów sportowych. Istnieje wiele środków, które jednak nie spowodują śmierci kreta, a skutecznie odgonią go z naszego terenu.
Sklepy ogrodnicze dysponują szerokim asortymentem środków na mszyce, odstraszaczy komarów i innych środków zapobiegających pojawieniu się nieproszonych gości. Wysokiej jakości firmy oferują także środki ułatwiające pozbycie się kretów. Jednym z takich produktów jest Pożegnanie z kretem. Rozpylając produkt, symulujemy opad deszczu. Sprawia to, że organizmy będące pokarmem kreta wychodzą na powierzchnię. Zostają wtedy pokryte składnikiem czynnym w roztworze oleju rycynowego i palmowego. Kompozycja ta powoduje dolegliwości żołądkowe kreta, który ogranicza swoją aktywność na chronionym terenie.
Innym sposobem może być wypłaszanie kreta urządzeniami emitującymi fale dźwiękowe. Wrażliwy słuch kretów buntuje się przeciw tym sygnałom i skutecznie odstrasza zwierzę. Wielu ogrodników stosuje także pułapki na kreta montowane w tunelach. Należy jednak pamiętać, by złapane zwierzę uwolnić daleko od terenów ogrodniczych.
Leave A Reply