Chociaż jeszcze wczesna jesień, warto przygotować sobie listę rzeczy do zrobienia w naszym ogrodzie. Takie usystematyzowanie prac pozwoli nam najlepiej przygotować rośliny na nadchodzącą zimę. O czym nie możesz zapomnieć?
Początek jesieni
Już od pierwszych jesiennych tygodni należy pamiętać o usuwaniu liści z trawnika. Gdy będą długo zalegać, stworzymy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. A to jest pierwszym krokiem do rozwoju pleśni śniegowej. Aby uniknąć tej choroby, pamiętaj także o dokładnym skoszeniu trawnika (kosimy do momentu, w którym przestanie już rosnąć) i wygrabieniu trawy. Zapobiegawczo można także zastosować preparat ochronny.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, jesień to czas, w którym powinieneś zadbać o zimowanie roślin wodnych. Uzupełnienie wody w pojemnikach, a także wyczyszczenie filtrów, usunięcie mułu i resztek zalegających brudów i resztek roślin to podstawowe prace, które należy wykonać przed pierwszym mrozem.
Jesień to także okres kwitnienia wrzosów. O te piękne rośliny warto zadbać już na początku października. Najlepszym sposobem na ich wzrost i rozwój jest szczepionka mikoryzowa.
Kiedy zbliża się zima
Pierwsze przymrozki nie powinny Cię zaskoczyć, jeśli zawczasu przygotujesz sobie dobry plan działania. Przede wszystkim zadbaj o rośliny zimnozielone (wrzosy i wrzośce, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy, bukszpany i bluszcze), które wymagają nawodnienia. Jeśli nie pada deszcz – podlej mocno ogród i nie zapominaj robić tego także zimą i wczesną wiosną! Rośliny zimnozielone są również podatne na przemarznięcia. Zapobiec temu możesz, okrywając je siatką lub parawanem, a ziemię wokół nich posypując korą.
A co z drzewami? Zimą szczególnie narażone są drzewa owocowe, a także młode buki i magnolie. Starym, sprawdzonym sposobem jest bielenie ich pni i konarów roztworem wapna. Dzięki temu nie popękają i uchronimy je przed atakiem bakterii, wirusów i grzybów.
Drobne, lecz nie mniej ważne
Kiedy już zajmiesz się wszystkimi roślinami, drzewami, trawnikiem i oczkiem wodnym możesz mieć poczucie, że wszystko zrobione. Nie zapomnij jednak o kilku drobnych czynnościach, które z pewnością ułatwią Ci wiosenne prace w ogrodzie, a nawet uchronią przed dużymi stratami finansowymi.
Przede wszystkim zamknij dopływ wody oraz spuść całą wodę z rur. Zamrożona woda niejednemu zapominalskiemu rozsadziła instalację wodną. Z tego samego powodu wylej wodę także z wszystkich pustych donic, konewek i pojemników na wodę.
Jesień to odpowiedni czas, by poświęcić chwilę swoim narzędziom do pracy. Wyczyść je z zalegającej ziemi, naoliw i sprawdź, czy wymagają naostrzenia lub naprawy. Takie czynności naprawczo-konserwujące sprawią, że sezon wiosenny rozpoczniesz przygotowany, z zadbanym, sprawnym sprzętem. Do tego czasu ciesz się chwilą wypoczynku i obserwuj, jak pięknie jesień wkracza do Twojego ogrodu.
Leave A Reply