Wbrew pozorom grudzień w ogrodzie to nie oksymoron! Chociaż w tym czasie rośliny odpoczywają, my nie mamy tak komfortowej sytuacji i powinniśmy pamiętać o kilku ważnych obowiązkach, których zaniedbanie, może znacznie opóźnić wiosenne prace.
Zimowe dbanie o rośliny kojarzy się głównie z pielęgnacją roślin doniczkowych. Niektóre z ich gatunków także teraz potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Jak się okazuje, zimą praca czeka nas także… w ogrodzie!
Grudzień to czas, w którym możemy zająć się planowaniem tego, co zasadzimy w następnym sezonie. Nowe plany nie mogą jednak przysłonić nam tych roślin, które już mamy! Przez całą zimę powinniśmy doglądać stanu roślin zimnozielonych. Warto ściągać z nich zalegający śnieg, który może zniekształcić ich wygląd, a także sprawić, że przemarzną i zgniją. Z roślin bardziej wrażliwych na wilgoć, a także iglaków i innych drzew także powinniśmy regularnie zgarniać biały opad. Drzewa, szczególnie jeśli są młode, koniecznie trzeba podeprzeć, chroniąc je tym samym przed złamaniem. Zimą ważne jest także kontrolowanie stanu wszystkich zabezpieczeń i osłon, którymi chroniliśmy nasze rośliny.
Jak odśnieżać ogród?
Odśnieżanie ogrodu powinno być regularną czynnością wykonywaną zimą. Zalegający na trawniku śnieg może spowodować gnicie oraz rozwój pleśni śniegowej. Wiosną, gdy stopnieje śnieg, a na trawniku zauważymy biały osad, niestety będzie za późno na reakcję. Grzyb może skutecznie zniszczyć cały trawnik.
Odśnieżając trawnik, z tego samego względu nie możemy przechowywać całego zgarniętego śniegu w jednym miejscu. Najlepiej znaleźć obszar poza posiadłością, na który będziemy mogli wysypać śnieg bez obaw, że zniszczy nasz teren.
Dbamy o narzędzia i… zwierzęta!
Aby wiosenne prace ruszyły już od pierwszych ciepłych dni, musimy przygotować nasz sprzęt ogrodowy. Konserwacja wszystkich narzędzi, czyszczenie i ostrzenie ich powinno odbywać się właśnie w tym okresie.
Twój ogród może stać się zimowym domem dla… sikorek! Te niezwykle mądre ptaki mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, warto w swoim ogrodzie zamontować budki lęgowe, natomiast jeśli je macie, należy zrobić ich przegląd i sprawdzić czystość i stan ścianek. W budkach regularnie zostawiajmy zbilansowane mieszanki dla sikorek. Poszukujące pokarmu ptaki chętnie zadomowią się w Twoim ogrodzie. Odwdzięczą się nie tylko pomocą w walce ze szkodnikami, ale także umilą Ci zimę pięknym śpiewem!
Leave A Reply