Nie da się ukryć, że ocieplenie klimatu, które od lat dotyka naszą planetę, ma ogromny wpływ na całą przyrodę. Już nieliczni Polacy pamiętają naprawdę mroźne zimy, góry śniegu i skute lodem morze. Czy zastanawialiście się, w jaki sposób odbija się to na organizmach zamieszkujących nasz ogród?
Kleszcz w ogrodzie
Brak mroźnych zim sprawia, że kleszczy jest coraz więcej. Wiele lat temu ugryzienie przez kleszcze najczęściej spotykało grzybiarzy przemierzających gęstwiny leśne. Lasy to nadal ulubione mieszkanie dla tych małych i niebezpiecznych stworzeń, jednak kleszcze świetnie radzą sobie także w bardziej domowych warunkach…
Wiemy już, że kleszczy jest coraz więcej, ponieważ z roku na rok jest coraz cieplej, a zimy są coraz krótsze. W jaki sposób kleszcze wychodzą z lasu? Niestety, kleszcze bardzo lubią transport, jakim jesteśmy… my i nasze zwierzęta. Wystarczy zabrać psa na wyprawę do lasu! Jeśli pies spędzi także wiele godzin na naszym ogrodzie, wówczas istnieje duża szansa, że kleszcze zagoszczą w nim na dobre. Szczególnie kuszącym obszarem dla kleszczy są ogrody z oczkami wodnymi oraz gęsto zasadzonymi roślinami.
Jak sobie radzić, by się nie zarazić
Kleszcze wcale nie są małym problemem. Liczne choroby odkleszczowe mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Szczególnie borelioza jest chorobą niezwykle przebiegłą i trudną do rozpoznania. Aby zminimalizować możliwość zarażenia się nią – warto wiedzieć, jak wygląda poprawne usuwanie kleszcza. Na rynku jest wiele ułatwiających ten zabieg sprzętów, takich jak strzykawki i pincety. Ważne, by zapomnieć o wszelkich „domowych” sposobach na usunięcie kleszcza. Smarowanie masłem, przypalanie zapalniczką, wyciskanie, wykręcanie – te mogą łatwo doprowadzić do tego, że nie wyjmiemy całego kleszcza.
Leave A Reply