Czy alergicy mogą mieć częsty kontakt z roślinami? Określenie, co konkretnie szkodzi osobom podatnym na uczulenia, jest naprawdę trudnym zadaniem. Z tego powodu alergicy wolą na dyskomfort w ogóle się nie narażać. Tym sposobem rezygnują z posiadania futrzanych zwierząt, spożywania uczulających posiłków, czy hodowania roślin. Niektórzy jednak wolą się przełamać i zamiast odmawiać sobie w życiu przyjemności, podejmują wyzwanie.
Rośliny uczulają poprzez zawarte w nich soki oraz pyłki. Dodatkowo, intensywne substancje zapachowe oraz jad owadów, powodują alergie skórne, czy uporczywy katar. Jeśli jednak posiada się odpowiednią wiedzę, można uniknąć nieprzyjemnych objawów.
Ważne jest to, by nie przesadzać z kontaktem z ewentualnymi alergenami. Właśnie dlatego długotrwałe prace podczas pielęgnacji ogrodu, nie są wskazane. Najlepiej wybrać rośliny, które wymagają niewielkiej uwagi oraz zastosować profesjonalne pałeczki nawozowe – te sprawdzają się w przypadku kwiatów doniczkowych, które można postawić zarówno w domu, jak i na balkonie. Większe prace przy roślinach, jak np. obcinanie żywopłotu, czy koszenie trawy, powinno się zlecić innej osobie lub wynająć firmę, która zajmuje się pielęgnacją zieleni.
Jeśli alergicy okażą się być prawdziwymi sympatykami kwiatów, zaleca się przemyślenie strategii pielęgnacji roślin. W okresie ich wegetacji, prace ogrodowe najlepiej podejmować w godzinach porannych – wówczas stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najmniejsze. Nie należy przebywać wśród roślin, gdy na dworze wieje zbyt mocny wiatr. Ciepłe dni, najlepiej zaraz po deszczu, są idealną porą na podjęcie pracy w ogrodzie. Wówczas nie mamy do czynienia z nadmiernie unoszącymi się pyłkami, a większość kwiatów na jakiś czas się zamyka.
Chcąc mieć gwarancję, że zabezpieczyliśmy się odpowiednio, nawet przy zwykłym przycinaniu domowych kwiatów, warto założyć rękawice ochronne. Na dworze należy poruszać się w zabudowanym obuwiu oraz odzieży z długimi rękawami. Bezpośredni kontakt skóry z roślinami, należy ograniczyć do minimum.
Poza właściwościami alergennymi, niektóre rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają samopoczucie, zaopatrują w tlen, regulują wilgoć w pomieszczeniach oraz pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne oraz nieprzyjazne mikroorganizmy, w tym wirusy, bakterie i grzyby.
W przypadku niektórych alergików, tak naprawdę wystarczy ograniczyć kontakt z roślinami w okresie pylenia. Ponadto, każdy przypadek jest inny – jednym cykliczny kontakt z alergenem pomaga, innym szkodzi. Jeśli kochamy rośliny, po prostu warto spróbować. Inaczej jest ze zwierzętami, które przywiązują się do ludzi i trudno się ich pozbyć w momencie wykrycia problemu. Kwiaty, jeśli okażą się być zbyt szkodliwe, można podarować znajomym lub rodzinie.
Leave A Reply