Zdrowe i zadbane kwiaty są wynikiem wielu starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas całego sezonu, rośliny powinny być pod naszą stałą opieką. W szczególności rośliny doniczkowe, które są znacznie delikatniejsze i wrażliwe na jakiekolwiek zmiany warunków.
Nawożenie
Już na etapie sadzenia powinniśmy zadbać o jak najlepszą glebę dla naszych roślin.
Rośliny szybko wyczerpują składniki odżywcze znajdujące się w glebie, dlatego regularnie powinniśmy je uzupełniać. Pożywienia dla kwiatów wystarcza na około miesiąc. W zależności od gatunku kwiatów oraz od stosowanego preparatu regularnie uzupełniaj składniki odżywcze. Stosuj się do zaleceń podanych na opakowaniu, ponieważ rośliny będą głodowały po wyczerpaniu wszystkich zasobów energetycznych. Szczególnie musimy zwracać uwagę, na rośliny w wąskich doniczkach, w których nie znajduje się zbyt duża ilość ziemi. Do roślin balkonowych zaleca się stosowanie pałeczek nawozowych. Są bogate w odpowiednie minerały, bardzo szybko przyswajalne i zapewnią roślinom intensywny wzrost oraz piękny i zdrowy wygląd.
Podlewanie
Częstotliwość podlewania zależna jest od ilości liści. Im więcej liści, tym częściej należy podlewać roślinę. Oprócz tego, podlewanie zależne jest od preferencji rośliny, nasłonecznienia, wilgotności powietrza i objętości gleby w doniczce. Należy zwracać uwagę, kiedy kwitnie roślina. W tym okresie powinniśmy ją częściej podlewać. A co w przypadku, gdy latem wyjedziemy na wakacje? Jeżeli nie mamy komu zostawić kwiatów pod opieką – jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skrzyń samonawadniających lub automatycznego systemu nawadniania.
Ochrona
Rośliny balkonowe są podatne na wiele rodzajów chorób i szkodników. Choroby roślin objawiają się powstaniem plam i licznych przebarwień na liściach oraz łodygach. Dodatkowo rośliny często zmagają się z przesuszaniem albo nadmierną wilgotnością, co przyczynia się do rozwoju chorób. Bardzo popularnym problemem, z którym kwiaty muszą się zmagać to mszyce. Szkodniki żerują na roślinie, aż do jej całkowitego wyniszczenia. Podobnymi szkodnikami są przędziorki i tarczniki. Impregnując rośliny specjalnym preparatem możesz zapobiec rozwojowi pasożytów.
Regularne czyszczenie
Ostatnim, ale również bardzo ważnym elementem jest oczyszczanie roślin z uschniętych fragmentów rośliny. Na opadniętych lub zwiędniętych liściach lubią rozwijać się choroby grzybowe, które mają tendencję do zarażania zdrowych części rośliny. Również na bieżąco trzeba usuwać przekwitnięte kwiaty. Nieusuwanie skutkuje deficytem energii i przez to rośliny nieodpowiednio wiążą nasiona. Dość mocno odbija się to na kondycji oraz estetyce rośliny.
Leave A Reply