Kto by pomyślał, że istnieją rośliny, które same doskonale wiedzą, w jakich warunkach mogą właściwie się rozwijać oraz podpowiadają, jakich innych zielonych przyjaciół, nie powinno się sadzić w danym miejscu?
Faktycznie, niektóre rośliny, stanowią wskaźniki świadczące o warunkach gleby. Rodzaj podłoża, czyli odczyn gleby, jej wilgotność, zasobność w składniki pokarmowe, a także występowanie ewentualnych zanieczyszczeń. Te cechy można wykryć bez używania sprzętu nowoczesnej technologii.
Rośliny odgrywające rolę naturalnych wskaźników właściwości gleby, charakteryzują się wąskim zakresem tolerancji ekologicznej wobec konkretnego czynnika. Są to tzw. stenobionty.
Kwasowość/ zasadowość gleby
Gleby kwaśne (poniżej 7 pH) – rosną tam:
- Koniczyna polna
- Borówka czarna
- Fiołek trójbarwny
- Szczaw polny
- Bagno zwyczajne
- Żurawina błotna
- Rumian polny
Gleby zasadowe (powyżej 7 pH) – rosną tam:
- Dymnica pospolita
- Ostróżeczka polna
- Babka zwyczajna
- Gorczyca polna
- Cykoria podróżnik
- Dąbrówka kosmata
Składniki mineralne
Gleby bogate w wapń poznany, gdy będą się na nich rozrastać takie rośliny jak: oset zwisły, ostrożeń polny, czy świerzbnica polna.
- Podłoże ubogie w wapń porasta fiołek polny, chaber bławatek, czy rumianek pospolity.
- Gleba zasobna w azot jest lubiana zwłaszcza przez czarny bez. Chociaż ten i tak ma niewielkie wymagania glebowe. Spotkamy na niej także pokrzywę zwyczajną.
- Gleba bogata w fosfor jest lubiana przez większość roślin. Także nawożenie jej jest zasadne. Najbardziej powszechnymi entuzjastami fosforu są: jabłoń, brzoskwinia, porzeczki, agrest, malina.
- Niedobór fosforu jest dobrze zauważalny np. na gruszach lub jabłoniach, gdzie owoce przez cały sezon są małe i kwaśne.
Gleba to matka urodzaju lub zniszczenia. Osoby, które zajmują się roślinami zawodowo, doskonale zdają sobie sprawę z tej zależności. Rolnicy, przed podjęciem decyzji, z czego będą chcieli się utrzymać przez następne lata, dokładnie sprawdzają właściwości gleby na posiadanych terenach. Na szczęście dzisiaj, odpowiednie nawożenie często ratuje problem wielu z nich.
Leave A Reply