Storczyki to kwiaty dość wymagające i wrażliwe. Nawet niewielkie zaniedbanie może spowodować, że rośliny zachorują. W dzisiejszym artykule napiszemy kilka porad, które sprawią, że storczyki będą najpiękniejszą ozdobą Twojego domu!
Oryginalna uroda storczyków (orchidei) sprawiła, że od pewnego czasu stały się niezwykle modne. Nie każdy jednak „ma rękę” do tych kwiatów. Sytuacja ta wynika z nieświadomości tego, jakich warunków potrzebują.
Światło tak, ale rozproszone
Jednym z głównych błędów jest umieszczanie storczyków na oknie i bezpośrednie wystawianie na działanie promieni słonecznych. Faktem jest, że kwiaty te uwielbiają słońce, jednak musi być ono rozproszone odpowiednią dawką cienia. Najlepiej więc hodować storczyki w pomieszczeniach, których okna wychodzą na wschód. Umieszczając roślinę na balkonie, musimy uważać, by nie była wystawiona na pełne słońce.
Podlewanie tak, ale z umiarem
Chcąc jak najlepiej dla swoich roślin, staramy się pamiętać, by zawsze były podlane. Takie działanie sprawdza się w przypadku paprotek, jednak storczyki potrzebują nieco subtelniejszej ręki – nie lubią stale wilgotnego podłoża. Należy podlewać je tylko wówczas, kiedy cała ziemia w doniczce będzie zupełnie sucha. Pamiętajmy także o odpowiedniej godzinie podlewania – orchidee najbardziej lubią poranki. Wieczorne podlewanie może doprowadzić do powstania chorób, dla których niska temperatura i wilgoć są odpowiednimi warunkami do rozwoju.
Nie bójmy się, że przesuszymy kwiaty. Dużo bardziej prawdopodobne jest ryzyko zalania, a w efekcie zgnicia rośliny. Podlewanie storczyków odbywa się (w zależności od warunków atmosferycznych) raz na kilka-kilkanaście dni. Czy każda woda jest odpowiednia dla tych wrażliwych kwiatów? Z pewnością nie. Storczyki najlepiej podlewać wodą destylowaną lub przegotowaną.
Nawóz do storczyków – rozwiązanie dedykowane
Aby storczyki pokazały swoje piękno, nie możemy zapomnieć o ich odpowiednim nawożeniu. W tym celu nie kupujmy preparatów uniwersalnych, a specjalnie przygotowane nawozy do storczyków, które zawierają dedykowane tym kwiatom mikro- i makroskładniki.
Pamiętajmy, by preparat stosować dokładnie według instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Zbyt duże dawki nie sprawią, że roślina będzie piękniejsza, mogą natomiast poważnie jej zaszkodzić.
Składniki odżywcze możemy dostarczać orchideom w różny sposób, czy to za pośrednictwem pałeczek nawozowych, czy też nawozów płynnych.
Leave A Reply