Lato. Przez cały rok czekamy na moment, w którym wreszcie będziemy mogli rozłożyć w naszym ogrodzie basen i spędzać całe godziny leżąc w promieniach słońca. Niestety, w przeciwieństwie do nas, rośliny nie mają wolnego, i tak jak podczas innych miesięcy, wymagają naszej uwagi. Jak pielęgnować ogród latem?
Chwasty same się nie usuną
Chwasty nie tylko negatywnie wpływają na estetykę naszego ogrodu, ale także na zdrowie roślin w nim rosnących. Tworzą sieć mocnych korzeni i potrafią zaadaptować się do każdych warunków, przez co tak trudno je usunąć. W walce z nimi liczy się systematyczność, polegająca na wyrywaniu ich w początkowej fazie wzrostu, kiedy korzenie nie zdążyły się jeszcze rozrosnąć. Pielenie wymaga niemałej dokładności, ponieważ najmniejszy zostawiony w ziemi kawałek może doprowadzić do rozsiania się chwastów w całym ogrodzie.
Zbawienie dla roślin
Rośliny, tak jak my, potrzebują dostatecznej ilości wody, dzięki której będą mogły prawidłowo się rozwijać. Większości z nich najlepiej żyje się w glebie świeżej, w której da się wyczuć wodę, ale ta z niej nie kapie. Intensywnego podlewania i gleby mokrej wymagają rośliny kwitnące, a także te, które mają dużą powierzchnię parowania. Dla roślin preferujących glebę suchą podlewanie jest raczej ostatecznością aniżeli czynnością niezbędną. Warto wiedzieć, że temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury otoczenia. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, kiedy nie jest jeszcze tak ciepło. Pozwala to roślinom bez pośpiechu wchłonąć wodę, dlatego jest wtedy najbardziej efektywne. Chcąc nawadniać ogród w południe, musimy liczyć się nie tylko z tym, że woda szybciej wyparuje, ale również z możliwością poparzenia zwilżonych liści przez słońce. Podlewanie wieczorem może z kolei, ze względu na dużą wilgotność, doprowadzić do chorób roślin. Pamiętajmy, że woda powinna dojść do korzeni, zatem lepiej, jeśli podlewanie będzie rzadsze, ale obfitsze.
A trawa?
Trawa, tak jak włosy, do zdrowego rośnięcia wymaga regularnego podcinania. Dlatego mimo letnich upałów i braku sił, nie zapominajmy o jej koszeniu nawet w tę porę roku. Jeżeli zaniedbamy tę czynność, pojawią się suche plamy na trawniku, które są głównym powodem jej skracania latem. Na szczęście podczas wysokich upałów rośnie ona wolniej, przez co czynność tę musimy wykonywać rzadziej. Po koszeniu warto nawodnić trawnik.
Lato to pora, kiedy większość kwiatów i drzew pokazuje nam piękno i barwy swoich owoców, dlatego dbajmy o to, by nie zaniedbać ich w tym czasie, szczególnie przykładając się do pielenia chwastów, poprawnego podlewania roślin i koszenia trawy.
Leave A Reply