Twój trawnik nie prezentuje się najlepiej? Są sposoby na to, by mógł znowu zacząć się zielenić. Poniżej opisujemy skuteczne metody pielęgnacji trawy.
Wertykulacja
Celem tego zabiegu jest usunięcie nagromadzonej warstwy filcu, obumarłej trawy oraz chwastów z trawnika. Zlikwidowanie tej warstwy umożliwi efektywne przyswajanie składników pokarmowych, zapewni lepszy dostęp do wody, światła i powietrza, zmniejszy ryzyko pojawienia się grzybów i bakterii chorobotwórczych, gdyż zbity filc to idealne miejsce do ich rozwoju. Wertykulacja poprawia wygląd i kondycję trawnika – sprawia, że zaczyna się bardziej zielenić i zdrowo rosnąć.
Standardowe grabienie trawnika nie przynosi tak efektywnych rezultatów jak wertykulacja. Podczas procesu wertykulacji stosuje się specjalne ostrza, które usuwają filc i jednocześnie przycinają trawnik do odpowiedniej długości (ok. 2,5 – 3 cm). Grabienie trawy powoduje usunięcie chwastów i filcu, jednak nie nacina trawnika. Można te dwa procesy porównać do obcinania obumarłych końcówek włosów (wertykulacja), a do zwykłego ich rozczesywania (grabienie).
Po procesie wertykulacji zalecane jest nawożenie i podlewanie.
Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika
Ten proces jest niezbędny do zachowania odpowiedniej kondycji intensywnie użytkowanych trawników. Celem aeracji jest przerwanie ciągłości zbitej i nadmiernie zagęszczonej wierzchniej warstwy gleby. Poprawiona w ten sposób wymiana powietrza w glebie, pozwala na efektywne wnikanie do niej wody oraz nawozu.
Zabieg aeracji polega na wykonaniu otworów w podłożu w strefie intensywnego rozwoju korzeni traw – zostaje zwiększona masa korzeni. Dzięki temu trawa jest bardziej elastyczna, zielona i posiada większe zdolności regeneracji. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych urządzeń, tzw. aeratorów. Przed wykonaniem zabiegu na trawniku należy intensywnie podlać, a następnie skosić na wysokość 3 cm – skoszoną trawę usunąć.
Wyróżniamy:
• aerację wgłębną – wykonanie otworów na polega na min. 8 cm głębokości. Stosowane w przypadku nadmiernego zagęszczenia podłoża, co można stwierdzić po dostrzeżeniu niedostatecznego wsiąkania wody po podlaniu trawnika.
• aerację powierzchniową – wykonanie otworów w glebie do max. 3 cm głębokości.
Gęstość otworów jest zależna od typu gleby: w podłożach luźniejszych rzędy otworów utrzymują odstępy około 15 cm, a tych bardziej gęstych około 10 cm.
Nawożenie
Jeśli chcemy mieć piękną trawę o soczystym, zielonym kolorze, odporną na mróz, suszę i choroby nie możemy zapomnieć o nawożeniu.
Na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu dobrze jest wykonać pierwsze nawożenie. Wiosną powinniśmy zastosować nawóz z wysoką zawartością azotu, żeby pobudzić trawę do życia. Pamiętajmy, że nawozy z dużą dawką azotu możemy stosować tylko do końca lipca, żeby trawa mogła przygotować się do zimy.
Polecamy stosowanie nawozu do trawnika o zapachu lawendy.
To kompleksowy, szybko działający nawóz do trawnika o drobnoziarnistej strukturze która sprawia, iż pierwsze efekty działania nawozu widać już po kilku dniach od zastosowania. Zapewnia piękną i głęboką zieleń. Wzbogacony o olejek lawendowy sprawia, że w ogrodzie przez kilka dni utrzymuje się przyjemny zapach lawendy, który jest niemiły dla kretów.
Kolejne nawożenie powinno nastąpić w maju i w czerwcu, najpóźniej do połowy lipca. Warto wtedy pokusić się o zasilenie trawnika nawozem SprayGreen. To nowoczesny nawóz dolistny przeznaczony dla trawników. Jego skład oparty jest na wieloletnich doświadczeniach z USA. 24% wolno działającego azotu gwarantuje zrównoważony wzrost oraz równomierną, głęboką zieleń. 950 ml nawozu wystarcza na 500 m2 trawnika. Opryskanie takiej powierzchni zajmuje około 10 minut. Opryskany teren jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Jesienne zasilenie powinno się odbyć od połowy sierpnia, do początku października. Wtedy stosujemy nawozy jesienne, które w swoim składzie mają małą ilość azotu natomiast posiadają dużo fosforu i potasu, co pozwoli trawnikowi odpowiednio przygotować się do zimowego spoczynku.
Możemy dodatkowo wspomóc nasz trawnik stosując SprayGreen do trawników z mchem. Mech ma zimą sprzyjające warunki do tego, by na wiosnę szybko się rozrosnąć. Pojawia się szczególnie tam, gdzie trawa była osłabiona, przemarznięta czy chora. Preparat SprayGreen w swoim składzie zawiera żelazo, które wspomaga walkę z mchem.
Leave A Reply