Oczko wodne pięknie prezentuje się w dużym ogrodzie – wówczas stanowi jedną z ciekawszych atrakcji. Woda uspokaja, daje ukojenie w upalne dni, a przy tym, wywołuje pozytywne wrażenie estetyczne.
Jednak, by oczko wodne prezentowało się nienagannie, należy wiedzieć, co i jak można w nim hodować.
Wybór roślin do oczka wodnego jest uzależniony wielkością oraz typem zbiornika. Duże zbiorniki posiadają więcej możliwości – strefy w nich są bardziej rozległe, dzięki czemu można zdecydować się na hodowlę większej ilości gatunków roślin.
Strefy w oczku wodnym
- Strefa błotna – chociaż powierzchnia wody jest tutaj niewielka, jest jej więcej niż w przypadku tradycyjnego ogrodu. Dlatego tez rośliny błotne i bagienne będą „czuły się” w tej strefie komfortowo.
- Strefa wody płytkiej – tutaj woda osiąga od 10-u, do 30-u cm głębokości, stąd sprawdzą się te same rośliny, które wymieniliśmy w strefie błotnej. Należy jednak pamiętać, że w zależności od zmian warunków pogodowych, poziom w strefie wody płytkiej, może nieznacznie się zmieniać.
- Strefa wody głębokiej – w przypadku tej strefy, konieczne jest już zastosowanie roślin o bogato rozwiniętym systemie korzeniowym. Dzięki niemu roślina zakotwicza się na dnie, a jej rozwinięty kwiat swobodnie pływa po wodzie.
- Strefa powierzchniowa – to miejsce przeznaczone wyłącznie dla roślin pływających, które nie mają potrzeby ukorzeniać się na dnie.
Niezależnie od strefy, w oczku wodnym należy także odpowiednio przygotować podłoże – by rośliny mogły się tam prawidłowo rozwijać.
Dno oczka wodnego najlepiej uszczelnić gliną lub betonitem sodowym. Dzięki temu, podłoże zbiornika wodnego stanie się nieprzepuszczalne. Na dno zaleca się wysypanie żwiru. Wszystkie wspomniane prace można wykonać bez pomocy specjalistów.
Pielęgnacja oczka wodnego
Dla zapewnienia odpowiednich warunków do życia roślin (oraz zwierząt wodnych), należy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu wody.
W małych oczkach wodnych (do 10 m³ ) zaleca się filtrować wodę raz na dwie lub trzy godziny. Im większy zbiornik wodny, tym proces filtrowania może zachodzić rzadziej. W przypadku, gdy zakładamy, że w oczku wodnym będą się znajdować także ryby, należy wybrać filtr o dwukrotnie większej wydajności od tradycyjnego.
Do dyspozycji mamy takie urządzenia jak:
- filtry ciśnieniowe
- filtry przepływowe
- skimmery
Najpopularniejsze rośliny w oczku wodnym
- Lilia wodna (łac. Nymphaea alba) – stworzona do życia w stawach i zbiornikach wodnych. Królowa wśród roślin wodnych. Zaleca się ją sadzić na głębokości ok. 150cm.
- Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) – najlepiej przyjmuje się w dużych zbiornikach wodnych, na głębokości powyżej 30-40cm.
- Rzęsa wodna (Lemna minor) – to bylina pływająca. Może prowadzić do wyginięcia innych roślin obecnych w oczku wodnym, dlatego nadaje się wyłącznie do dużych zbiorników wodnych.
- Trzcina pospolita (Phragmites communis) – rośnie praktycznie bez ingerencji człowieka. Posiada szeroki zakres tolerancji na zmienne warunki atmosferyczne. Zaleca się nią obsadzać stawy.
Oczko wodne, poza filtracją wody, może zostać pozostawione samo sobie. Stosowanie nawozu do kwiatków doniczkowych, usuwanie chwastów ze skalniaków oraz inne prace przy roślinach, są w tym wypadku zbędne. Można jedynie cieszyć się widokiem pięknej roślinności i raz na jakiś czas zafundować sobie nowe kwiaty.
Leave A Reply